len tak: Kto zosmiesnuje vedu?? Ten vtip zosmiesnuje "vedecky konsenzus" podla ktoreho granty a podporu dostane iba ten, koho zavery vyskumu su v sulade s oficialnou liniou. Keby tak fungovala veda pred 100 rokmi, tak manzelia Curieovci sa idu ticho hanbit do kuta lebo ved co je to za blbost, chemicky prvok ktory sa da zistit iba podla ziarenia? Kto ma financovat taku blbost ako spracovanie desat ton rudy kvoli niecomu co mozno ani nejestvuje?
Len tak:
Nie, inymi slovami z niektorych vedeckych odborov sa stal cargo kult. Su vedecke odbory zalozene na nespornych faktoch, cislach a datach. A potom tu mame cargo kult ktory sa tvari ako seriozna veda, tvrdi ze pouziva vedecke metody, ale vydava pocity a nazory za vedecke pravdy, "lebo ved 1234 vedcov panelu IPCC sa nemoze mylit". Publikuju sa iba ocakavane vysledky podporujuce vopred stanovene zavery, lebo su na to granty. O tomto hovoril este R.Feynmann v jednej zo svojich znamych prednasok.
@Maarty toto mas ale pomaly aj v kazdej praci. Skus prist do novej firmy a povedz im ze vsetko co robia robia zle. Vacsinou zacne sikana od "starych" harcovnikov. Zaroven je aj sanca, ze si myslis ako si na nieco priesil, ale tym ze nemas dostatocny rozhlad v obore budes za debila. Zasa od Feynmanna v 70tych rokoch sa veda posunula brutalne dopredu, takze ten cargo cult nebude az taky problem, ze by sme preslapavali na mieste.
Maarty: z vlastnej skúsenosti Ti môžem povedať, že to nie je pravda. Moje práce aj s katastrofickými scenármi boli po peer to peer review publikované bez problémov a dokonca sú najcitovanejšie. Veľký doktorát som získal za prácu "Katastrofy na finančných trhoch", kde som testoval vývoj indexov cez neurónové siete. Psychológiu trhov som pritom v hypotézach vyvrátil a potvrdil tie vlastné. Komisia prihliadla aj na to, že tému práce som vyberal v roku 2006, keď si všetci ťukali na čelo, obhajoval som ju v roku 2009, keď to bola zrazu pravda... Áno vzniká na vedeckých konferenciách o tom oduševnená debata, ale keď si to vieš podložiť výskumom, výsledkami a výpočtami väčšina vedcov hlavného prúdu s tým problém nemá. S financovaním výskumu je to zložité, lebo v slovenských schémach vládne istá forma korupcie (nie úplatky, ale preferovanie inštitúcií, z ktorých hodnotitelia pochádzajú) a na medzinárodné schémy potrebuješ silné konzorciá so skúsenosťami a tam je integrovaných len niekoľko našich pracovísk.
Páni ďakujem, baví ma to a Len tak, pre manželku som "prorok Rak" už teraz, aspoň ma tak zo srandy oslovuje, keď si občas zaprorokujem, nie však na vode postavené tvrdenia, ktoré sa plnia až desivo často :D
@nepochop: zato, ked to tebe vyhovuje, tak je to urcite pravda.
"dohodnuty flow udalosti", to myslis vazne?? To mal Intel akoze v roku 1971 prijst na trh rovno so 64bitovym procesorom?
Nepochop, ak ťa to uspokojí skončil som v jednej sezóne 8. v súťaži BCPP, a.s., nemám na to počiatočný kapitál, aby som mohol pákovať a v konečnom dôsledku ani nervy, je to zdravie poškodzujúce prostredie, kámoš si tak uhnal porážku a dnes je na vozíku. Ja som sa vydal cestou vzdelávania, čo považujem za ušľachtilejšie a poctivejšie povolanie, ako špekulácie na burze...stačí takto?
Tepláreň: Pre niektorých ľudí je veľmi ťažké pochopiť, že na vývoj 64bit architektúry a na miniaturizáciu potrebuješ počítače predchádzajúcej generácie.
Takisto nepochop môže obviniť Micro$oft, že neprišiel s Windows 11 už v roku 1980 na 286 biťákoch.
Ale aby som len nedupal po nepochopovi. Je pravdou, a je to pochopiteľné, že sa firmy snažia zarobiť, a občas použijú aj pochybné metódy.
Sám som sa divil, keď som sa dozvedel ( cca v časoch keď fungovali 386ky, s numerickým koprocesorom ), že CPU, koprocesor, a CPU s koprocesorom je prakticky ten istý čip, ktorý sa líši len v preškrabaní nejakého spoja. Čiže Intel (AMD? Cyrix ? nepamätám) mal technologicky zvládnuté procesory s koprocesorom, ale umelo ich degradoval, aby predával slabší hardware lacnejšie, vedomý si toho, že po čase aj tak prejdeš na lepší HW a zarobíš 2x.
Alebo viem o tom (nie na 100%, osobne som to nepreveroval) že istý OS obsahoval spomaľovacie slučky. Takisto práve tento OS sa predával rovnaký, ale s rôznou cenou podľa HW, na ktorom mal bežať.
Takže: áno, firmy občas používajú menej férové praktiky, aby zarobili a aby sa im vrátili náklady na vývoj. Ale aby bol naplánovaný flow, ako to tvrdí nepochop... to je na zasmiatie akurát.
nepochop, ja nepotrebujem ohurovať, alebo robiť dojem, nie je dobré si na výučbu nosiť ego v prívesnom vozíku, naopak rešpekt si získavam odbornosťou, vľúdnym prístupom a challengeom, kedy v úvode jedného z predmetov dám do pľacu ponuku (vynímajúc aktuálne čísla, ktorých je kvantum), že ak mi študent položí odbornú otázku, na ktorú nebudem vedieť odpovedať, tak má z predmetu za A. Nie je to ego, ale odborné sebavedomie, okrem toho učím aj iné predmety, ako Malé a stredné podnikanie, kde si prakticky vyskúšajú zručnosti, dokážu so mnou veľké veci a ešte si aj zarobia...naposledy som si v rámci realizácie predmetu zamoderoval s Adelou Vinczeovou
Nepochop: no neviem, či to bola z mojej strany podpora tvojich konšpirácii :-)
Nie je možný vývoj skokom, skús to pochopiť. Na vývoji nových generácii napríklad HW alebo SW sa podieľajú predchádzajúce generácie.
Ale ak chceš konšpirovať, môžeš tvrdiť, že už je vyvinutá generácia 65536bit procesorov a že ju vyvinul Leonardo da Vinci :-), ale korporácie to zatajujú.
nepochop, takže učitelia na vyšších stupňoch sú zbytoční? Neke... Človek vždy potrebuje viesť, to nie je to len o kontrole, na ktoromkoľvek stupni vzdelávania...
nepochop, v armáde to môže kľudne platiť, vraví sa, že Američania ukážu technológie, ktoré sú 50 rokov pozadu oproti reálnemu vývoju, dokonca prevláda názor, že mnohé pozorovania UFO sú reálne testované prototypy, ktovie?
:-) vsetkovklude : takže Amíci majú technológie o 50 rokov dopredu ? :-) Ako to koreluje s udalosťami v Afganistane ?
Ahá!!! Odpoviem si sám! Američania majú zbrane typu "mind control", ktoré umožnia prevziať kontrolu nad nepriateľskou AI ( umelou inteligenciou ).
Bohužiaľ, keď ich nasadili v Kábule, zistili, že Afgánci majú 100%-nú obranu. Nepodarilo sa im prevziať kontrolu nad žiadnym bojovým robotom s UI, takže sa zľakli a opustili Afganistán.
Len tak, mind control je silné sci-fi vo výhľade stoviek rokov vývoja, ak sa to vôbec dá, ako druh sme veľmi primitívny a omylný... Toto mám z armádnych kruhov, neviem to preukázať, ale pováž: Američanom celkovo spadli 2 stíhačky typu stealth, jednu vyzdvihli, druhú Kosovci predali Číňanom, ktorí ju rozobrali a teraz majú vlastné, prečo by púšťali do sveta niečo čo nemá konkurenciu, keď dokopy nič nehrozí? S Afganistanom to súvisí jedine tak, že im F35ky nedali, pokiaľ sa nemýlim...
nepochop a koľko by si si predstavoval chodiť do školy? Resp. koľko by mala mladá hlava pobrať ročne, aby sa z toho nescvokla? Pozri na ázijské vzdelávacie systémy a ver, že tam byť nechceme...
Na druhej strane... aj keby Američania nemali technológie o 50 rokov dopredu, myslím, že by boli celkom radi, keby o tom presvedčili Rusov a Číňanov... že majú. Teba už ako vidím celkom presvedčili, aj to je malý úspech vojenskej propagandy.
Len tak, netusím kde je pravda len tak k*kotujem, teda vediem blbé reči o ničom :D
Nepochop, ja nič také netvrdím, nanajvýš to, že zemepis by mal byť všade na svete rovnaký. Tvoja skúsenosť s MBA nieje porovnateľná, jednak bol si už vyzretý, jednak kvalitné MBA je predovšetkým o praxi...
No ja neviem, ja som mal na strednej hospodársku geografiu a tam do mňa učiteľka nasekala všetko čo sa dalo, milovala 5minútovky, za polrok sme mali aj 24 známok, ja jednotky, inak by som pri tomto štýle vyhorel. Na základnej zrejme nieje toľko priestoru a k motivácii vedieť viac potrebuje žiak vedenie učiteľa... S tým Aziatom si to prestrelil, ten určite vie. Bez učiteľov to vzdelávanie ešte pekne dlho nepôjde. V Japonsku predcrokmi skúšali hologramových učiteľov a kde sú teraz? Asi to nefungovalo podľa predstáv...
"Dalo to tolik prace, a pritom takova blbost" :D
Je úžasné, ako konzervatívci dokážu zosmiešňovať vedu tým, čo robili kedysi sami, a čo by ešte chceli robiť, keby nato mali prostriedky.
len tak: Kto zosmiesnuje vedu?? Ten vtip zosmiesnuje "vedecky konsenzus" podla ktoreho granty a podporu dostane iba ten, koho zavery vyskumu su v sulade s oficialnou liniou. Keby tak fungovala veda pred 100 rokmi, tak manzelia Curieovci sa idu ticho hanbit do kuta lebo ved co je to za blbost, chemicky prvok ktory sa da zistit iba podla ziarenia? Kto ma financovat taku blbost ako spracovanie desat ton rudy kvoli niecomu co mozno ani nejestvuje?
Maarty: Inými slovami, vedcom sa nedá veriť, lebo pracujú len v zmysle vedeckého konsenzu ?
To nie je znižovanie dôvery vo vedecké inštitúcie, presne v zmysle absolventov školy života?
Neverte vedeckému mainstreamu! Má zviazané ruky "vedeckým konsenzom".
Verte alternatívnym nezávislým teóriám, šamanom, nedoukom a šarlatánom, tých v kreativite nič a nikto neobmedzuje!
@ Maarty: ktoreho konkretneho vedca prirovnavas ku Curie? Preco si sa rovno neodvolal az na Galilea?
Len tak:
Nie, inymi slovami z niektorych vedeckych odborov sa stal cargo kult. Su vedecke odbory zalozene na nespornych faktoch, cislach a datach. A potom tu mame cargo kult ktory sa tvari ako seriozna veda, tvrdi ze pouziva vedecke metody, ale vydava pocity a nazory za vedecke pravdy, "lebo ved 1234 vedcov panelu IPCC sa nemoze mylit". Publikuju sa iba ocakavane vysledky podporujuce vopred stanovene zavery, lebo su na to granty. O tomto hovoril este R.Feynmann v jednej zo svojich znamych prednasok.
Ktoré cargo kulty sa tvária ako seriózna veda?
Máš na mysli meteorológiu, klimatológiu, alebo iné obory ktoré sú zamerané na predpovede ?
Prípadne nejaké štatistické obory, ktoré vychádzajú zo spracovania veľkého množstva dát (často nepresných) ?
Veď buď konkrétny, pretože aj obrázok, čo si dal, je veľmi všeobecný a nedá sa z neho určiť, čomu sa ten vedecký pracovník venuje.
Ináč to vyzerá tak, že asistent Piťko sa pomýlil pri výpočte druhej odmocniny, takže je jasné, že celá veda je o ničom a treba veriť mágii.
@Maarty toto mas ale pomaly aj v kazdej praci. Skus prist do novej firmy a povedz im ze vsetko co robia robia zle. Vacsinou zacne sikana od "starych" harcovnikov. Zaroven je aj sanca, ze si myslis ako si na nieco priesil, ale tym ze nemas dostatocny rozhlad v obore budes za debila. Zasa od Feynmanna v 70tych rokoch sa veda posunula brutalne dopredu, takze ten cargo cult nebude az taky problem, ze by sme preslapavali na mieste.
Maarty, a ako si ty predstavujes financovanie vyvoja? Akehokolvek.
Maarty: z vlastnej skúsenosti Ti môžem povedať, že to nie je pravda. Moje práce aj s katastrofickými scenármi boli po peer to peer review publikované bez problémov a dokonca sú najcitovanejšie. Veľký doktorát som získal za prácu "Katastrofy na finančných trhoch", kde som testoval vývoj indexov cez neurónové siete. Psychológiu trhov som pritom v hypotézach vyvrátil a potvrdil tie vlastné. Komisia prihliadla aj na to, že tému práce som vyberal v roku 2006, keď si všetci ťukali na čelo, obhajoval som ju v roku 2009, keď to bola zrazu pravda... Áno vzniká na vedeckých konferenciách o tom oduševnená debata, ale keď si to vieš podložiť výskumom, výsledkami a výpočtami väčšina vedcov hlavného prúdu s tým problém nemá. S financovaním výskumu je to zložité, lebo v slovenských schémach vládne istá forma korupcie (nie úplatky, ale preferovanie inštitúcií, z ktorých hodnotitelia pochádzajú) a na medzinárodné schémy potrebuješ silné konzorciá so skúsenosťami a tam je integrovaných len niekoľko našich pracovísk.
vsetkovklude - zaujimave co robis. Drzim palce.
Všetkovkľude : Máš to fajn. Až dezoláti porazia súčasnú vedu a oficiálne sa prejde na modlitby a mágiu, môžeš o sebe tvrdiť, že si veštec.
Páni ďakujem, baví ma to a Len tak, pre manželku som "prorok Rak" už teraz, aspoň ma tak zo srandy oslovuje, keď si občas zaprorokujem, nie však na vode postavené tvrdenia, ktoré sa plnia až desivo často :D
@nepochop: zato, ked to tebe vyhovuje, tak je to urcite pravda.
"dohodnuty flow udalosti", to myslis vazne?? To mal Intel akoze v roku 1971 prijst na trh rovno so 64bitovym procesorom?
Nepochop, ak ťa to uspokojí skončil som v jednej sezóne 8. v súťaži BCPP, a.s., nemám na to počiatočný kapitál, aby som mohol pákovať a v konečnom dôsledku ani nervy, je to zdravie poškodzujúce prostredie, kámoš si tak uhnal porážku a dnes je na vozíku. Ja som sa vydal cestou vzdelávania, čo považujem za ušľachtilejšie a poctivejšie povolanie, ako špekulácie na burze...stačí takto?
Tepláreň: Pre niektorých ľudí je veľmi ťažké pochopiť, že na vývoj 64bit architektúry a na miniaturizáciu potrebuješ počítače predchádzajúcej generácie.
Takisto nepochop môže obviniť Micro$oft, že neprišiel s Windows 11 už v roku 1980 na 286 biťákoch.
Ale aby som len nedupal po nepochopovi. Je pravdou, a je to pochopiteľné, že sa firmy snažia zarobiť, a občas použijú aj pochybné metódy.
Sám som sa divil, keď som sa dozvedel ( cca v časoch keď fungovali 386ky, s numerickým koprocesorom ), že CPU, koprocesor, a CPU s koprocesorom je prakticky ten istý čip, ktorý sa líši len v preškrabaní nejakého spoja. Čiže Intel (AMD? Cyrix ? nepamätám) mal technologicky zvládnuté procesory s koprocesorom, ale umelo ich degradoval, aby predával slabší hardware lacnejšie, vedomý si toho, že po čase aj tak prejdeš na lepší HW a zarobíš 2x.
Alebo viem o tom (nie na 100%, osobne som to nepreveroval) že istý OS obsahoval spomaľovacie slučky. Takisto práve tento OS sa predával rovnaký, ale s rôznou cenou podľa HW, na ktorom mal bežať.
Takže: áno, firmy občas používajú menej férové praktiky, aby zarobili a aby sa im vrátili náklady na vývoj. Ale aby bol naplánovaný flow, ako to tvrdí nepochop... to je na zasmiatie akurát.
Nepochop nepozna Moorov zakon.
Nepochop vlastne nic nepozna.
Nepochop ma svoje kokotske dojmy.
Nepochopov zakon :D
nepochop, ja nepotrebujem ohurovať, alebo robiť dojem, nie je dobré si na výučbu nosiť ego v prívesnom vozíku, naopak rešpekt si získavam odbornosťou, vľúdnym prístupom a challengeom, kedy v úvode jedného z predmetov dám do pľacu ponuku (vynímajúc aktuálne čísla, ktorých je kvantum), že ak mi študent položí odbornú otázku, na ktorú nebudem vedieť odpovedať, tak má z predmetu za A. Nie je to ego, ale odborné sebavedomie, okrem toho učím aj iné predmety, ako Malé a stredné podnikanie, kde si prakticky vyskúšajú zručnosti, dokážu so mnou veľké veci a ešte si aj zarobia...naposledy som si v rámci realizácie predmetu zamoderoval s Adelou Vinczeovou
Brzdi, vsetkovklude... to už si môžeš pomaly zrušiť anonymný nick a dať meno s adresou.
Môžem, ja sa nehanbím, ale nemusím :)
Nepochop: no neviem, či to bola z mojej strany podpora tvojich konšpirácii :-)
Nie je možný vývoj skokom, skús to pochopiť. Na vývoji nových generácii napríklad HW alebo SW sa podieľajú predchádzajúce generácie.
Ale ak chceš konšpirovať, môžeš tvrdiť, že už je vyvinutá generácia 65536bit procesorov a že ju vyvinul Leonardo da Vinci :-), ale korporácie to zatajujú.
nepochop, takže učitelia na vyšších stupňoch sú zbytoční? Neke... Človek vždy potrebuje viesť, to nie je to len o kontrole, na ktoromkoľvek stupni vzdelávania...
nepochop, v armáde to môže kľudne platiť, vraví sa, že Američania ukážu technológie, ktoré sú 50 rokov pozadu oproti reálnemu vývoju, dokonca prevláda názor, že mnohé pozorovania UFO sú reálne testované prototypy, ktovie?
:-) vsetkovklude : takže Amíci majú technológie o 50 rokov dopredu ? :-) Ako to koreluje s udalosťami v Afganistane ?
Ahá!!! Odpoviem si sám! Američania majú zbrane typu "mind control", ktoré umožnia prevziať kontrolu nad nepriateľskou AI ( umelou inteligenciou ).
Bohužiaľ, keď ich nasadili v Kábule, zistili, že Afgánci majú 100%-nú obranu. Nepodarilo sa im prevziať kontrolu nad žiadnym bojovým robotom s UI, takže sa zľakli a opustili Afganistán.
Len tak, mind control je silné sci-fi vo výhľade stoviek rokov vývoja, ak sa to vôbec dá, ako druh sme veľmi primitívny a omylný... Toto mám z armádnych kruhov, neviem to preukázať, ale pováž: Američanom celkovo spadli 2 stíhačky typu stealth, jednu vyzdvihli, druhú Kosovci predali Číňanom, ktorí ju rozobrali a teraz majú vlastné, prečo by púšťali do sveta niečo čo nemá konkurenciu, keď dokopy nič nehrozí? S Afganistanom to súvisí jedine tak, že im F35ky nedali, pokiaľ sa nemýlim...
nepochop a koľko by si si predstavoval chodiť do školy? Resp. koľko by mala mladá hlava pobrať ročne, aby sa z toho nescvokla? Pozri na ázijské vzdelávacie systémy a ver, že tam byť nechceme...
Na druhej strane... aj keby Američania nemali technológie o 50 rokov dopredu, myslím, že by boli celkom radi, keby o tom presvedčili Rusov a Číňanov... že majú. Teba už ako vidím celkom presvedčili, aj to je malý úspech vojenskej propagandy.
Len tak, netusím kde je pravda len tak k*kotujem, teda vediem blbé reči o ničom :D
Nepochop, ja nič také netvrdím, nanajvýš to, že zemepis by mal byť všade na svete rovnaký. Tvoja skúsenosť s MBA nieje porovnateľná, jednak bol si už vyzretý, jednak kvalitné MBA je predovšetkým o praxi...
No ja neviem, ja som mal na strednej hospodársku geografiu a tam do mňa učiteľka nasekala všetko čo sa dalo, milovala 5minútovky, za polrok sme mali aj 24 známok, ja jednotky, inak by som pri tomto štýle vyhorel. Na základnej zrejme nieje toľko priestoru a k motivácii vedieť viac potrebuje žiak vedenie učiteľa... S tým Aziatom si to prestrelil, ten určite vie. Bez učiteľov to vzdelávanie ešte pekne dlho nepôjde. V Japonsku predcrokmi skúšali hologramových učiteľov a kde sú teraz? Asi to nefungovalo podľa predstáv...
@nepochop: cloveka nestaci naucit len citat a pisat ale aj chapat precitane a vediet informaciu overit a pouzit.